szukasz alternatywy dla węgla, ekogroszku, miału, drewna?

potrzebujesz ogrzewania bez obsługi?

 oczekujesz rozsądnych kosztów eksploatacji?

 nie chcesz wydawać tysięcy zł na serwisowanie?


Odpowiedzią jest  pompa ciepła powietrze-woda KOTREM PC AIR monoblock

Pompa ciepła powietrze-woda KOTREM serii PC AIR monoblock to kompaktowa jednostka przeznaczona do instalacji na zewnątrz budynku. Służy do bezobsługowego ogrzewania wody w układach grzewczych c.o. oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.


Dlaczego pompa ciepła PC AIR?
 
 • Ogrzewanie pompą ciepła typu powietrze-woda jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania węglowego oraz przygotowania ciepłe wody użytkowej. Szczególnie jest polecana dla domów z ogrzewaniem podłogowym, gdzie może stanowić jedyne źródło ciepła oraz do przygotowania c.w.u..
 • Dla domów ze starszym typem instalacji (kaloryfery), może współpracować z innym źródłem ciepła, np. kotłem peletowym I-BIO
 • Jednoczęściowa, kompaktowa budowa sprawia, że instalacja pompy jest prosta, nie wymaga specjalistcznych uprawnień, co przekłada się na niski koszt instalacji
 • Kilkukrotnie tańsza niż gruntowa pompa ciepła i brak ryzyka, że przy odwiertarch w gruntowej pompie ciepła po kilku sezonach dolne żródło wychłodzi się i wydajność pompy drastycznie spadnie
 • Brak ingerencji w otoczenie (działkę), związanych z pracami ziemnymi. Powietrzna pompa ciepła zajmuje mniej niż 1m3 przestrzeni
 • Polska produkcja, w wykorzystaniem markowych podzespołów
 • Dużo niższy koszt serwisu w stosunku do pomp zagranicznych producentówPompa ciepła - o co w tym chodzi?
 
Działanie każdej pompy ciepła typu powietrze-woda jest praktycznie takie same. Duże ilości powietrza świeżego powietrza (dlatego pompa musi być zamontowana zewnątrz) ogrzewają czynnik chłodzący. Ten z kolei przekazuje ciepło wodzie krążącej w instalacji. Energia elektryczna jest potrzebna m.in. do pracy sprężarki.
1. Powietrze atmosferyczne jest przetłaczane przez parownik . Powietrze oddaje swoje ciepło do czynnika roboczego, który ze względu na to, że ma niskie ciśnienie, szybko odparowuje, odbierając ciepło od powietrza. Gaz o niskim ciśnieniu z parownika trafia do sprężarki, która go spręża do wyższego ciśnienia. Jednocześnie temperatura czynnika roboczego się podnosi.

2. Gaz o niskim ciśnieniu z parownika trafia do sprężarki, która go spręża do wyższego ciśnienia. Jednocześnie temperatura czynnika roboczego się podnosi.

3. Sprężony, gorący gaz trafia do skraplacza. W skraplaczu następuje oddawanie ciepła do wody krążącej później w instalacji grzewczej. Czynnik roboczy znowu jest cieczą o niższej temperaturze.

4. Obieg czynnika roboczego jest domykany przez zawór rozprężny. Ciśnienie czynnika roboczego spada, co umożliwia jego odparowanie w parowniku

 


 

Współczynnik COP to jeden z najważniejszych parametrów pompy ciepła. Można określić go jako Współczynnik Sprawności Grzewczej.

Współczynnik COP jest stosunkiem energii, jaki pompa może wytworzyć do eneregi elektrycznej jaka musi być pobrana, aby tą moc wytworzyć. Im wyższy współczynnik COP, tym wydajność (sprawność) pompy jest wyższa a koszty ogrzewania niższe. Warto pamiętać jednak że współczynnik COP jest wartością zmienną i zależy przede wszystkim od temperatury zewnętrznej. Czym niższa temperatura zewnętrzna, tym współczynnik COP jest niższy (potrzebna jest większa ilość energi elektrycznej).

Należy zawsze sprawdzić dla jakich warunków podawany jest współczynnik COP (np. w ulotkach reklamowych), i tak np.
 

dla pompy o mocy PC AIR 10kW

przy A7/W35 COP = 3,95

a przy A2/W35 COP = 3,46

gdzie:

A7/W35 oznacza - temperatura dolnego źródła (w tym przypadku temp. zewnętrznej) wynosi 7oC a temp. górnego źródła (temp. zasilania instalacji grzewczej) wynosi 35oC

A2/W35 oznacza - temperatura dolnego źródła (w tym przypadku temp. zewnętrznej) wynosi 2oC a temp. górnego źródła (temp. zasilania instalacji grzewczej) wynosi 35oC

Współczynnik SCOP


Współczynnik COP określa "chwilową" efeketywność pompy dla określonych warunków (temperatura dolnego i górnego źródła).

SCOP to wspóczynnik sezonowy określający stosunek ilości energii wyprodukowanej w całym sezonie grzewczy do pobranej energii Elektrycznej. W skrócie można powiedzieć że to SCOP to określenie średniej sprawności pompy. Przy czym jest to wartość wyznaczona w laboratorium zgodnie z normą. W praktyce w dwóch różnych budynkach ta sama pompa osiągnie różne rzeczywiste współczynniki SCOP. Ma na to wpływ wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

 • rodzaj instalacji grzewczej (dla ogrzewania podłogowego współczynnik SCOP zawsze będzie wyższy niż dla ogrzewania z grzejnikami czy układu mieszanego)
 • izolacja budynku
 • pojemność cieplna budynku
 • utrzymywana temperatura w pomieszczeniach

Współczynnik COP a strefy klimatyczne


Porównując pompy ciepła należy zwrócić uwagę, dla jakiej strefy klimatycznej, zostały podane takie parametry jak: moc pompy oraz współczynnik COP. Europa podzielona jest na trzy strefy klimatyczne, ciepłą, umiarkowaną i zimną. Polska sklasyfikowana jest w strefie zimnej.

Brak obowiązku badania pomp wg jednolitych norm, sprawia że producenci stosują różne wybiegi. I tak np. pompa produkowana na dalekim wschodzie, przeznaczona na rynek polski może mieć podane parametry dla strefy klimatu umiarkowanego. W praktyce taka pompa nigdy nie osiągnie deklarowanych parametrów: mocy i współczynnika COP a tym bardziej SCOP.


Najważniejsze cechy pomp KOTREM PC AIR
 
 • Kompaktowa budowa typu monoblock. Wszystkie podzespoły zamknięte w zwartej obudowie. Taka budowa eliminuje potrzbę ingerencji w podzespoły przy montażu (np. czynnik chłodzący), co znacznie obniża koszt instalacji takiej pompy.
 • Cichy, wolnobieżny wentylator pozwala na instalację pompy bezpośrednio przy budynku mieszkalnym.
 • Współpraca z kotłem na paliwa stałe (np. kocioł peletowy I-BIO). Sterownik pompy może np. przy określonej temperaturze zewnętrznęj włączyć kocioł peletowy. Dzięki automatycznej zapalarce w kotle I-BIO, przełączanie źródła ciepła odbywa się bez ingerencji użytkownika.
 • Automatyka polskiej firmy Compit, zapewnia niezawodną pracę i niski koszt serwisowania w przeciwieństwie do producentów zagranicznych. Praca sterownika pompy, sterownika kotła oraz termostatu NANO ONE we wspólnej sieci, pozwala na monitoring całego systemu ogrzewania przez internet.
 • System I-FROST, specjalnie zaprojektowany algorytm przyspieszający rozmrażanie.
 • Współpraca z buforem ciepła w instalacji centralnego ogrzewania.
 • Sprężarka typu Scroll, inaczej sprężarka spiralna charakteryzuje się bardzo niskim poziomem hałasu, prostą budową i niezawodnym działaniem przez dziesiątki tysięcy godzin.
 • Parownik TECH-SET zoptymalizowany dla polskich warunków klimatycznych.

Jeden sterownik - wiele korzyści

Sterownik pompy ciepła Compit R470

 
Sterowanie pompą ciepła PC AIR


Kontroluje wszystkie procesy pracy pompy zapewniając właściwe sekwencje uruchamiania  i zatrzymywania poszczególnych urządzeń:

 • sprężarka
 • wentylator
 • zawór rozmrażania
 • pompa górnego źródła
 • zawór rozdzielający c.o./c.w.u.
 • biwalentne źródło ciepła dla obiegu głównego
 • biwalentne źródło ciepła dla obiegu c.w.u.

Sterowanie obiegami grzewczymi

 • współpraca z buforem
 • sterowanie pompą górnego źródła
 • sterowanie obiegiem c.w.u. (praca komfort, priorytet, praca z zegarem)
 • sterowanie 2 obiegami mieszacza (wymaga dodatkowych modułów R803BB)

Sterowanie rozmrażaniem parownika

regulator   sterując   powietrzną pompą ciepła przeprowadza cykle rozmrażania, także z wykorzystaniem odwrócenia obiegu freonowego.

Wbudowany zegar

pozwalający   na   dobowe   sterowanie   obniżeniami temperatur   w   obiegach,   co   wpływa   na   oszczędniejsze   ogrzewanie   (np. praca w drugiej taryfie).

Przełączanie na biwalentne źródło ciepła

Przy określonej temperaturze zewnętrznej może zostać automatycznie załączone dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł peletowy I-BIO, zapewniając ciągłość ogrzewania w każdych warunkach bez ingerencji użytkownika.

Zdalna kontrola

Sterownik pompy współpracuje z termostatem pokojowym NANO oraz modułem internetowym, zapewniając zdalną kontrolę z poziomu termostastu lub przez internet.


Czym wyróżniają się nasze pompy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
 

Wszystkie pompy ciepła powietrzne na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo - Metalowy prostopadłościan z dużym wentylatorem. W środku układ poszczególnych elementów też wydaje się byc taki sam, ale jak zwykle chodzi o szczegóły, których nie widać.

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych paramatrów na które należy zwrócić uwagę i porównać z innymi pompami:

Wentylator - najbardziej cichy

Pompy powietrzne są montowane bezpośrednio przy budynku, który ogrzewamy, a duży wentylator pompy to kluczowy element generujący hałas.

Dlatego w naszych pompach stosujemy jeden z najbardziej cichych wentylatorów dostępnych na rynku.

Specjalny system rozpraszania dźwięku (tzw. efekt sowy) ogranicza do minimum poziom generowanego hałasu, nawet przy pracy na maksymalnych obrotach.

Dodatkowo w naszych pompach jest możliwość regulacji obrotów wentylatora.

Zwróć uwagę na ten najbardziej charakterystyczny wizualnie element pompy ciepła. Czym większy wentylator, tym większa jego wydajność i mniejszy genereowany hałas.


Parownik aż 40m2


Parowniki w naszych pompach wyróżniają się bardzo dużą powierzchnią wymiany ciepła. Dzięki temu odległości między lamelami (żebrami) parownika są dużo większe a to daje:

 • szybkie rozmrażanie od 60 do 120 sekund
 • dłuższa praca bez rozmrażania do 70 minut
 • wyższy współczynnik COP a co za tym idzie SCOP

Porównaj wielkość parownika z innymi pompami, zanim kupisz


Niezawodna sprężarka typu scroll


Sprężarki typu scroll (spiralne) to najbardziej niezawodne urządzenia w branży chłodniczej i ogrzewania. Cechują się prostą budową, niezawodnością działania przez setki tysięcy godzin oraz niskim kosztem serwisowania.

Dostawcami sprężarek dla naszych pomp są światowy potentant w braży: Panasonic.


Pompa ciepła a rodzaj instalacji.
 

Ogrzewanie podłogowe

Idealnym rodzajem instalacji dla pompy ciepła jest ogrzewanie podłogowe w całym domu. Taki rodzaj ogrzewania da najniższe koszty eksploatacji. Kluczowym czynnikiem jest temperatura zasilania górnego źródła. Czym niższa jest temperatura zasilania obiegu grzewczego, tym wydajność pompy wzrasta a koszty ogrzewania maleją. Dla ogrzewania podłogowego temperatura zasilania wynosi maksymalnie 35o C, a w dobrze ocieplonych budynkach przez większość sezonu grzewczego temperatura ta jest kilka stopni niższa.

Dodatkowo przy ogrzewaniu podłogowym nie ma konieczności instalacji bufora. Jego rolę pełni instalacja. Dziesiątki/setki metrów rury zatopionej w betonowej wylewce doskonale kumuluje ciepło na wiele godzin.


Ogrzewanie mieszane - kaloryfery/podłogówka

Mieszany rodzaj instalacji: ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe występuje najczęściej. Taki rodzaj instalacji wymusza temperaturę zasilania na kaloryfery co najmniej 50o C. Przy takiej temperaturze zasilania w połączeniu z temperaturą na zewnątrz poniżej -5o C wydajność pompy mocno spada, a co za tym idzie rośnie koszt ogrewania. Dlatego zalecamy przy ogrzewaniu grzejnikowym dodatkowe źródło ciepła: kocioł na paliwa stałe, kominek, ewentualnie grzałki w buforze.

Szukając maksymalnego komfortu, czystości i bezobsługowego działania, jako dodatkowe źródło ciepła polecamy kocioł pelletowy i-Bio. Zasobnik mieszczący 400 kg pelletu, zapalarka, pomijalna ilość popiołu to cechy, które pozwolą zapomnieć o kotle. Dodatkowo praca we wspólnej sieci z pompą ciepła sprawia, że kocioł jest uruchamiany jest automatycznie bez naszej ingerencji, a moduł internetowy pozwala na zdalną kontrolę wszystkich urządzeń.

W tym rodzaju instalacji zalecemy pracę instalacji z buforem ciepła.Parametry